Översikt organisation

« Tillbaka till träfflistan

Sökväg: Stockholms universitet » Humanistiska fakulteten » Institutionen för svenska och flerspråkighet

Institutionen för svenska och flerspråkighet

Telefon Fax
08-16 2000 08-158533
Tillhör Webbplats
Humanistiska fakultetenhttp://www.su.se/svefler
Postadress Besöksadress
Stockholms universitet
Institutionen för svenska och flerspråkighet
106 91 Stockholm
Universitetsvägen 10 D

Ansvarsområden

FunktionNamn
Administrativ chefEva Engfeldt
Arbetsmiljöombud för doktoranderMaria Rydell
Arbetsmiljöombud SACOMaria Wingstedt
Arbetsmiljöombud ST administrationenJohan Asplund
ArkivansvarigUlrika Djärv
Biträdande studierektorGhada Najem
DatorsystemansvarigJohan Asplund
DiarieföringLena Grape
EkonomiansvarigBetina Loza Fernandez
InformatörPia Nordin
LicensansvarigJohan Asplund
Lokal IT-ansvarigJohan Asplund
Nyckel- och passerkortansvarigEva Engfeldt
Fredrik Holmstedt
PersonalansvarigEva Engfeldt
Lena Grape
PrefektGunlög Sundberg
PrintansvarigFredrik Holmstedt
Johan Asplund
Referensbibliotek
Stf prefektJan Pedersen
SUA-ansvarigJohan Asplund
SUKAT-ansvarigEva Engfeldt
Lena Grape
Fredrik Holmstedt
TelekontaktansvarigEva Engfeldt
Fredrik Holmstedt
WebbredaktörPia Nordin

Underavdelningar

Välj en underavdelning för att få se respektive avdelnings anställda.
Administration Svefler
Centrum för tvåspråkighetsforskning
Svenska Nordiska språk
Tolk- och översättarinstitutet

Anställda

(Inkludera underavdelningar)

234 personer

Visar 1 - 200 av 234 träffar

Visa träffar.
Namn Sortera Titel Närmaste enhet Telefon
E-post
Abrahamsson, Tua M EUniversitetsadjunkt, DoktorandHumanistiska fakulteten 08-16 3064
tua.abrahamsson@biling.su.se
Abrahamsson, NiclasProfessorHumanistiska fakulteten 08-16 3919
niclas.abrahamsson@biling.su.se
Agarwal, PeterAdministratörHumanistiska fakulteten
peter.agarwal@su.se
Aktürk Drake, MemetUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 1401
memet.akturk.drake@biling.su.se
Aleman Banon, JoséBiträdande lektorHumanistiska fakulteten 08-16 3473
jose.aleman.banon@biling.su.se
Almqvist, IngridT/AHumanistiska fakulteten
ingrid.almqvist@su.se
Almström Persson, Gunilla MUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 4295
gunilla.persson@su.se
Andersson, SörenTimlärareHumanistiska fakulteten
soren.andersson@su.se
Andersson, KerstinTimlärareHumanistiska fakulteten
kerstin.andersson@su.se
Andersson, AnnaTimlärareHumanistiska fakulteten
anna.andersson@su.se
Andersson, JennicaStudievägledareHumanistiska fakulteten 08-16 3474
jennica.andersson@su.se
Antontchik, TatianaDoktorand, AdjunktHumanistiska fakulteten 08-16 1980
tatiana.antontchik@biling.su.se
Appelgren, MadeleineTimlärareHumanistiska fakulteten
madeleine.appelgren@su.se
Arvidsson, BrittStudievägledareHumanistiska fakulteten 08-16 3528
Britt.Arvidsson@su.se
Asplund, JohanIT-koordinatorHumanistiska fakulteten 08-16 4327
johan.asplund@su.se
Azbel Schmidt, MorenaVik. universitetslektor och projektledareHumanistiska fakulteten 08-16 1711
morena.azbel-schmidt@su.se
Bani Shoraka, HelenaUniversitetslektorHumanistiska fakulteten
helena.bani-shoraka@su.se
Basth, GöranAdjunktHumanistiska fakulteten
goran.basth@su.se
Bellander, TheresUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 3978
theres.bellander@su.se
Bendegard, SagaUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 3152
saga.bendegard@su.se
Berends, GerritDoktorandHumanistiska fakulteten
gerrit.berends@su.se
Björk, LizaAdjungerad lärareHumanistiska fakulteten
liza.bjorck@su.se
Björkvall, AndersDocent, universitetslektor Humanistiska fakulteten
Anders.Bjorkvall@su.se
Blom, KarinStudievägledareHumanistiska fakulteten 08-16 2949
karin.bloom@su.se
Blomqvist, OliverUniversitetslektorHumanistiska fakulteten
oliver.blomqvist@su.se
Blomström, VendelaUniversitetsadjunktHumanistiska fakulteten 08-16 3531
vendela.blomstrom@su.se
Blåsjö, MonaUniversitetslektor, DocentHumanistiska fakulteten 08-674 7186
Mona.Blasjo@su.se
Borgkvist Ljung, KarinTimlärareHumanistiska fakulteten
karin.borgkvist-ljung@su.se
Brandstedt, LisaTimlärareHumanistiska fakulteten
lisa.hedblom@su.se
Brandtler, JohanTimlärareHumanistiska fakulteten
johan.brandtler@su.se
Braskyte, AlmaGästforskareHumanistiska fakulteten
alma.braskyte@su.se
Brånn, DanielAdjungerad lärareHumanistiska fakulteten
daniel.brann@su.se
Bylin, MariaTimlärareHumanistiska fakulteten
maria.bylin@su.se
Bylund Spångberg, EmanuelProfessorHumanistiska fakulteten 08-16 1752
manne.bylund@biling.su.se
Carlén, ErikaAdjungerad lärareHumanistiska fakulteten
erika.carlen@su.se
Carling, GerdTimlärareHumanistiska fakulteten
gerd.carling@su.se
Carlsson, YlvaTimlärareHumanistiska fakulteten
ylva.carlsson@su.se
Carlsson, YvonneAdministrativ studierektorHumanistiska fakulteten 08-16 3748
Yvonne.Carlsson@su.se
Christensson, JohanDoktorandHumanistiska fakulteten
johan.christensson@su.se
Chrystal, JudithUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 3895
Judith.Chrystal@su.se
Djärv, UlrikaForskareHumanistiska fakulteten 08-16 4299
ulrika.djarv@su.se
Donoso Villela, CarolinaTimlärareHumanistiska fakulteten
carolina.donoso@su.se
Douglah, JessicaDoktorandHumanistiska fakulteten 08-16 3981
jessica.douglah@su.se
Dubrovina, LarisaTimlärareHumanistiska fakulteten
lora.dubrovina@su.se
Eckerbom, TorunTimlärareHumanistiska fakulteten
Torun.Eckerbom@su.se
Einarsson, JohannaDoktorandHumanistiska fakulteten 08-16 1483
johanna.einarsson@su.se
Ekberg, LenaProfessor
Föreståndare
Humanistiska fakulteten 08-16 1411
lena.ekberg@biling.su.se
Eklund, AndersUniversitetsadjunktHumanistiska fakulteten 08-16 3475
anders.eklund@su.se
Ekvall, Ulla BProfessor emeritusHumanistiska fakulteten
Ulla.Ekvall@su.se
Eliaso Magnusson, JosefinaDoktorandHumanistiska fakulteten 08-16 1008
josefina.eliaso.magnusson@biling.su.se
Engfeldt, EvaAdministrativ chefHumanistiska fakulteten 08-16 3530
Eva.Engfeldt@su.se
Englund Dimitrova, Birgitta M EProfessor emeritaHumanistiska fakulteten
birgitta.englund@su.se
Entzenberg, SonjaTimlärareHumanistiska fakulteten
sonja.entzenberg@nordiska.uu.se
Ericson, HelenAdjunktHumanistiska fakulteten 08-16 3527
helen.ericson@su.se
Falk, CeciliaProfessorHumanistiska fakulteten 08-16 2392
cecilia.falk@su.se
Faymonville, LouiseDoktorandHumanistiska fakulteten
louise.faymonville@su.se
Ferris, FionaGästlärareHumanistiska fakulteten
fiona.ferris@biling.su.se
Fraurud, KariProfessor emeritusHumanistiska fakulteten
kari.fraurud@biling.su.se
Fredriksson, StefanTimlärareHumanistiska fakulteten 08-16 3303
stefan.fredriksson@nederlandska.su.se
Ganuza, NataliaUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 1409
natalia.ganuza@biling.su.se
Geiger Poignant, ElisabethDoktorandHumanistiska fakulteten
elisabeth.poignant@su.se
Grankvist, FridaTimlärareHumanistiska fakulteten
frida.pahlson@su.se
Grape, LenaPersonalhandläggareHumanistiska fakulteten 08-16 2968
lena.grape@su.se
Guissemo, Manuel ArmandoDoktorandHumanistiska fakulteten 08-16 3651
manuel.guissemo@biling.su.se
Gure, IdaTimlärareHumanistiska fakulteten
ida.gure@su.se
Gustafsson, ErikTimlärareHumanistiska fakulteten
erik.t.gustafsson@su.se
Hallmén, HannaAdjungerad lärareHumanistiska fakulteten 08-16 3512
hanna.hallmen@su.se
Hallström, AnnaTimlärareHumanistiska fakulteten
Anna.Hallstrom@su.se
Hancock, VictorineTimlärareHumanistiska fakulteten
Victorine.Hancock@su.se
Hanell, LinneaUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 1401
linnea.hanell@su.se
Hansen, AllanAdjunktHumanistiska fakulteten 08-16 2627
Allan.Hansen@su.se
Harms, BrigitteTimlärareHumanistiska fakulteten
brigitte.harms@su.se
Heinold Johansson, LinaTimlärareHumanistiska fakulteten
lina.heinold-johansson@su.se
Hellberg, StaffanProfessor emeritus i nordiska språkHumanistiska fakulteten
Staffan.Hellberg@su.se
Holm, VivekaTimlärareHumanistiska fakulteten
viveka.holm@su.se
Holmdahl, JessicaAdjunktHumanistiska fakulteten
jessica.holmdahl@su.se
Holmes, LukeDoktorandHumanistiska fakulteten
luke.holmes@biling.su.se
Holmstedt, FredrikServiceteknikerHumanistiska fakulteten 08-16 3533
fredrik.holmstedt@su.se
Hualde, JoséGästforskareHumanistiska fakulteten
jose.hualde@su.se
Hyltenstam, KennethProfessor emeritusHumanistiska fakulteten 08-16 3093
kenneth.hyltenstam@biling.su.se
Ishihara Myrberg, SaraTimlärareHumanistiska fakulteten
sara.myrberg@su.se
Ivanov, AlexanderTimlärareHumanistiska fakulteten
Alexander.ivanov@su.se
Jansson, GunillaProfessorHumanistiska fakulteten 08-16 4184
Gunilla.Jansson@su.se
Johansson, VictoriaForskareHumanistiska fakulteten
victoria.johansson@su.se
Johansson, SofiaForskningsassistent
Administratör
Humanistiska fakulteten 08-674 7265
sofia.johansson@su.se
Jonsson, CarlaUniversitetslektor, ForskareHumanistiska fakulteten
carla.jonsson@biling.su.se
Jonsson, SofiaAdjungerad lärareHumanistiska fakulteten 08-16 3512
Sofia.Jonsson@su.se
Josephson, OlleProfessor emeritus i nordiska språkHumanistiska fakulteten
olle.josephson@su.se
Junefelt, KarinProfessor emeritusHumanistiska fakulteten
Karin.Junefelt@su.se
Kamil, IsmailTimlärareHumanistiska fakulteten
ismail.kamil@su.se
Karlander, DavidDoktorandHumanistiska fakulteten 08-16 3268
david.karlander@biling.su.se
Karlsson, AnnaAdjunktHumanistiska fakulteten 08-16 3648
anna.karlsson@su.se
Kauppi, JonasAdjunktHumanistiska fakulteten
Jonas.Kauppi@su.se
Kerfoot, CarolineUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 1506
caroline.kerfoot@biling.su.se
Kidane, BerhaneTimlärareHumanistiska fakulteten
berhane.kidane@su.se
Klagsbrun Lebenswerd, PatricDoktorandHumanistiska fakulteten 08-16 2795
lebenswerd@biling.su.se
Kleivane, EliseLärare i norskaHumanistiska fakulteten
elise.kleivane@su.se
Kononova, SvetlanaGästdoktorandHumanistiska fakulteten
svetlana.kononova@su.se
Kotsinas, Ulla-BrittProfessor emeritusHumanistiska fakulteten
Ulla-Britt.Kotsinas@su.se
Kuyumcu, EijaDoktorandHumanistiska fakulteten
eija.kuyumcu@biling.su.se
Labriz, AliAdjungerad lärareHumanistiska fakulteten
ali.labriz@su.se
Larsson, IngerProfessor emeritus i svenska språketHumanistiska fakulteten
inger.larsson@su.se
Larsson, MatsUniversitetslektor
Studierektor
Humanistiska fakulteten 08-16 1049
Mats.Larsson@su.se
Ledin, JohannaAdjunktHumanistiska fakulteten 08-16 3074
johanna.ledin@su.se
Lennartsson Hokkanen, IngridUniversitetsadjunkt
Doktorand
Humanistiska fakulteten
ingrid.hokkanen@su.se
Levin, AgnetaTimlärareHumanistiska fakulteten
agneta.levin@su.se
Liljegren, JohanAdjunktHumanistiska fakulteten
johan.liljegren@su.se
Lim Falk, MariaUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 3441
Maria.Lim-Falk@su.se
Lind, PeterTimlärareHumanistiska fakulteten
peter.lind@su.se
Lindberg, AnnetteAdjunktHumanistiska fakulteten 08-674 7075
annette.lindberg@su.se
Lindberg, CarolineTimlärareHumanistiska fakulteten
Caroline.ahlmen@su.se
Lindell, IngerUniversitetslektor
Docent
Humanistiska fakulteten 08-674 7179
inger.lindell@su.se
Lindqvist, YvonneDocentHumanistiska fakulteten 08-16 3578
Yvonne.Lindqvist@su.se
Lindström, JennyAdjungerad lärareHumanistiska fakulteten 08-16 2597
jenny.lindstrom@su.se
Love, JeffForskareHumanistiska fakulteten
jeff.love@su.se
Loza Fernandez, BetinaEkonomiansvarigHumanistiska fakulteten 08-16 3472
betina.loza-fernandez@su.se
Lundgren, LydiaAdministratörHumanistiska fakulteten
lydia.lundgren@su.se
Lundkvist, PeterAdjunktHumanistiska fakulteten 08-16 3467
peter.lundkvist@su.se
Löfgren, KristinAdministrativ studierektorHumanistiska fakulteten 08-16 1549
Kristin.lofgren@su.se
Markee, NumaForskareHumanistiska fakulteten
numa.markee@su.se
Meister, LovaDoktorandHumanistiska fakulteten
lova.meister@su.se
Michanek, MårtenAdjunktHumanistiska fakulteten
marten.michanek@su.se
Moghadam, MahiyarTimlärareHumanistiska fakulteten
mahiyar.moghadam@su.se
Montero Melis, GuillermoPostdoktorHumanistiska fakulteten 08-16 2919
montero-melis@biling.su.se
Müller, TobiasForskningsassistentHumanistiska fakulteten
tobias.muller@su.se
Mårtenson, PerUniversitetslektorHumanistiska fakulteten
Per.Martenson@su.se
Najem, GhadaBiträdande studierektorHumanistiska fakulteten 08-16 4310
ghada.najem@su.se
Nelson, MariePostdoktorHumanistiska fakulteten 08-16 2134
marie.nelson@su.se
Nilser, HelenaTimlärareHumanistiska fakulteten
helena.nilser@su.se
Nobel, EvaAdjunktHumanistiska fakulteten 08-16 3634
eva.nobel@su.se
Noor, LizaTimlärareHumanistiska fakulteten
liza.noor@su.se
Norberg, UlfDocentHumanistiska fakulteten 08-16 2361
ulf.norberg@su.se
Nordin, PiaKommunikatörHumanistiska fakulteten 08-16 3142
pia.nordin@su.se
Norrby, CatrinProfessor i nordiska språkHumanistiska fakulteten 08-16 3597
Catrin.Norrby@su.se
Norrman, GunnarDoktorandHumanistiska fakulteten 08-16 3643
gunnar.norrman@biling.su.se
Norrthon, StefanDoktorandHumanistiska fakulteten 08-16 3981
stefan.norrthon@su.se
Norstedt, HeléneUtbildningsadministratörHumanistiska fakulteten 08-1207 6657
helene.norstedt@isd.su.se
Nyborg, RogerTimlärareHumanistiska fakulteten
roger.nyborg@su.se
Nyman, PaulinaTimlärareHumanistiska fakulteten
Paulina.Nyman@su.se
Ohlsson, AnnDoktorandHumanistiska fakulteten
ann.ohlsson@su.se
Olausson, YlvaAdjunktHumanistiska fakulteten
ylva.olausson@su.se
Olofsgård Emtell, EmiliaTimlärareHumanistiska fakulteten
emilia.emtell@su.se
Olofsson, BjörnAdjungerad lärareHumanistiska fakulteten
bjorn.olofsson@su.se
Olsson Nyström, AnkiByrådirektörHumanistiska fakulteten 08-16 1192
Anki.Nystrom@su.se
Orhamn, YolandaTimlärareHumanistiska fakulteten
yolanda.orhamn@su.se
Ottosson, CathrineStudievägledareHumanistiska fakulteten 08-16 2949
cathrine.ottosson@su.se
Palm, ClaraVik adjunktHumanistiska fakulteten
clara.palm@su.se
Paulsrud, BethAnnePostdoktorHumanistiska fakulteten 08-16 3703
bethanne.paulsrud@biling.su.se
Pedersen, JanDocentHumanistiska fakulteten 08-16 2927
jan.pedersen@su.se
Peel, ChristineForskareHumanistiska fakulteten
christine.peel@su.se
Pereswetoff-Morath, SofiaUniversitetslektorHumanistiska fakulteten
sofia.pereswetoff-morath@su.se
Persson, AnnaAdjunktHumanistiska fakulteten
anna.persson@su.se
Persson, MartinDoktorand, AdjunktHumanistiska fakulteten 08-16 2579
martin.persson@su.se
Persson, BrittTimlärareHumanistiska fakulteten
Britt.Persson@su.se
Petersson, AnjaUniversitetsadjunktHumanistiska fakulteten 08-16 4474
Anja.Peterson@su.se
Petri, Sten-MagnusAdjunktHumanistiska fakulteten
sten.petri@su.se
Petrulevich, AlexandraUniversitetslektorHumanistiska fakulteten
alexandra.petrulevich@su.se
Pettersson, JonatanUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 3468
jonatan.pettersson@su.se
Pettersson, TheresiaUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 2583
theresia.pettersson@su.se
Plejert, CharlottaForskareHumanistiska fakulteten
charlotta.plejert@su.se
Podolsak, MilenaGästforskareHumanistiska fakulteten
milena.podolsak@su.se
Poignant, OlofDoktorand
Adjunkt
Humanistiska fakulteten 08-16 3550
olle.poignant@su.se
Pousette, AnnaAdjunktHumanistiska fakulteten
anna.pousette@su.se
Prats Nielsen, AnnaTimlärareHumanistiska fakulteten
anna.prats.nielsen@su.se
Prytz, JohannaUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 3442
johanna.prytz@su.se
Quevedo Rodriguez, MartaDoktorandHumanistiska fakulteten 08-16 1708
marta.quevedo@biling.su.se
Ransheim, AnnaAssistentHumanistiska fakulteten
anna.ransheim@su.se
Rehnberg, Hanna SofiaTimlärareHumanistiska fakulteten
hanna.sofia.rehnberg@su.se
Reinders, VesnaTimlärareHumanistiska fakulteten
vesna.reinders@su.se
Rendahl, Anne-CharlotteUniversitetsadjunktHumanistiska fakulteten
anne-charlotte.rendahl@biling.su.se
Reshetyuk, IrinaTimlärareHumanistiska fakulteten
irina.reshetyuk@su.se
Riad, TomasProfessorHumanistiska fakulteten 08-16 3638
Tomas.Riad@su.se
Rodriguez Gonzalez, AnaDoktorandHumanistiska fakulteten 08-16 4509
ana.rodriguez@su.se
Rosendahl, SuzanneAdjungerad lärareHumanistiska fakulteten 08-16 3661
suzanne.rosendahl@su.se
Rosenqvist, HåkanTimlärareHumanistiska fakulteten
hakan.rosenqvist@su.se
Rudebeck, LisaDoktorandHumanistiska fakulteten
lisa.rudebeck@su.se
Rutström, LinneaTimlärareHumanistiska fakulteten
linnea.rutstrom@su.se
Ruz Sabra, YvonneAdjunktHumanistiska fakulteten 08-16 3512
yvonne.ruz@su.se
Rydell, MariaDoktorand Humanistiska fakulteten 08-16 4297
maria.rydell@su.se
Räihä Almqvist, MikaelaTimlärareHumanistiska fakulteten
mikaela.raiha@su.se
Said, IssamTimlärareHumanistiska fakulteten
issam.said@su.se
Salomonsson, LiselottStudievägledare/utbildningsadministratörHumanistiska fakulteten 08-16 1196
liselott.salomonsson@su.se
Sanneving, AndreasTimlärareHumanistiska fakulteten
andreas.sanneving@su.se
Sannholm, RaphaelDoktorandHumanistiska fakulteten
raphael.sannholm@su.se
Santos Solano, DavidTimlärareHumanistiska fakulteten
david.santos.solano@su.se
Sayehli, SusanUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 2917
susan.sayehli@biling.su.se
Simensen, ErikForskareHumanistiska fakulteten
erik.simensen@su.se
Skogmyr Marian, KlaraForskningsassistentHumanistiska fakulteten 08-16 3981
klara.skogmyr-marian@su.se
Skogqvist Kasurinen, LinnéaTimlärareHumanistiska fakulteten
linnea.skogqvist.kasurinen@su.se
Sneed, Kayle Elizabeth-SelfAssistentHumanistiska fakulteten
kayle.sneed@biling.su.se
Solbakken, HedvigAdjungerad lärareHumanistiska fakulteten
hedvig.solbakken@su.se
Spolin, AnnikaUniversitetsadjunktHumanistiska fakulteten
annika.spolin@su.se
Stenberg, GöranForskareHumanistiska fakulteten 08-16 3947
Goran.Stenberg@su.se
Stolpe, KatarinaTimlärareHumanistiska fakulteten
katarina.stolpe@su.se
Strand, HansProfessor emeritusHumanistiska fakulteten
hans.strand@su.se
Stroud, ChristopherProfessorHumanistiska fakulteten 08-16 1404
christopher.stroud@biling.su.se
Stånggren Landberg, LenaTimlärareHumanistiska fakulteten
lena.stanggren@su.se
Sundberg, GunlögUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 4320
Gunlog.Sundberg@su.se
Svahn, ElinDoktorandHumanistiska fakulteten
elin.svahn@su.se
Svanlund, JanUniversitetslektor, DocentHumanistiska fakulteten 08-16 4309
jan.svanlund@su.se