Översikt organisation

« Tillbaka till träfflistan

Sökväg: Stockholms universitet » Humanistiska fakulteten » Institutionen för svenska och flerspråkighet

Institutionen för svenska och flerspråkighet

Telefon Fax
08-16 2000 08-158533
Tillhör Webbplats
Humanistiska fakultetenhttp://www.su.se/svefler
Postadress Besöksadress
Stockholms universitet
Institutionen för svenska och flerspråkighet
106 91 Stockholm
Universitetsvägen 10 D

Ansvarsområden

FunktionNamn
Administrativ chefEva Engfeldt
ArbetsmiljöombudPeter Lundkvist
Arbetsmiljöombud för doktoranderMarta Quevedo Rodriguez
Arbetsmiljöombud SACOPeter Lundkvist
Arbetsmiljöombud ST administrationen
ArkivansvarigEva Engfeldt
Biträdande studierektorGhada Najem
DatorsystemansvarigJohan Asplund
DiarieföringLena Grape
EkonomiansvarigChristina Wolf
KommunikatörPia Nordin
LicensansvarigJohan Asplund
Lokal IT-ansvarigJohan Asplund
Nyckel- och passerkortansvarigEva Engfeldt
Fredrik Holmstedt
PersonalansvarigEva Engfeldt
Lena Grape
PrefektAnna-Malin Karlsson
PrintansvarigFredrik Holmstedt
Johan Asplund
Referensbibliotek
Stf prefektKarolina Wirdenäs
SUA-ansvarigJohan Asplund
SUKAT-ansvarigEva Engfeldt
Lena Grape
Fredrik Holmstedt
TelekontaktansvarigEva Engfeldt
Fredrik Holmstedt
WebbredaktörPia Nordin

Underavdelningar

Välj en underavdelning för att få se respektive avdelnings anställda.
Administration Svefler
Centrum för tvåspråkighetsforskning
Svenska Nordiska språk
Tolk- och översättarinstitutet

Anställda

(Inkludera underavdelningar)

247 personer

Visar 1 - 200 av 247 träffar

Visa träffar.
Namn Sortera Titel Närmaste enhet Telefon
E-post
Abrahamsson, NiclasProfessorHumanistiska fakulteten 08-16 3919
niclas.abrahamsson@biling.su.se
Aktürk Drake, MemetUniversitetslektorHumanistiska fakulteten
memet.akturk.drake@biling.su.se
Alemán Bañón, JoséBiträdande lektorHumanistiska fakulteten 08-16 3473
jose.aleman.banon@biling.su.se
Alfvén, ValérieTimlärareHumanistiska fakulteten
valerie.alfven@su.se
Almqvist, IngridTimanställdHumanistiska fakulteten
ingrid.almqvist@su.se
Almström Persson, Gunilla MUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 4295
gunilla.persson@su.se
Alvstad, CeciliaProfessorHumanistiska fakulteten
cecilia.alvstad@su.se
Andersson, SörenTimlärareHumanistiska fakulteten
soren.andersson@su.se
Andersson, RogerProfessor i nordiska språkHumanistiska fakulteten 08-16 4474
roger.andersson@su.se
Andersson, JennicaStudievägledareHumanistiska fakulteten 08-16 3474
jennica.andersson@su.se
Antontchik, TatianaDoktorand, AdjunktHumanistiska fakulteten 08-16 1980
tatiana.antontchik@biling.su.se
Appelgren, MadeleineTimlärareHumanistiska fakulteten
madeleine.appelgren@su.se
Arvidsson, BrittStudievägledareHumanistiska fakulteten 08-16 3528
Britt.Arvidsson@su.se
Asplund, JohanIT-koordinatorHumanistiska fakulteten 08-16 4327
johan.asplund@su.se
Azbel Schmidt, MorenaVik. universitetslektor och projektledareHumanistiska fakulteten 08-16 1711
morena.azbel-schmidt@su.se
Backelin Forsberg, JuliaUniversitetslektorHumanistiska fakulteten
julia.backelin-forsberg@su.se
Badamsed Fredriksson, UlziiTimlärareHumanistiska fakulteten
ulzii.fredriksson@su.se
Bani Shoraka, HelenaUniversitetslektor, Studierektor tolkningHumanistiska fakulteten 08-16 4509
helena.bani-shoraka@su.se
Basciu, GiorgioDoktorandHumanistiska fakulteten
giorgio.basciu@su.se
Basth, GöranAdjungerad lärareHumanistiska fakulteten
goran.basth@su.se
Bellander, TheresUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 3978
theres.bellander@su.se
Berg, JosefineKursadministratörHumanistiska fakulteten
josefine.berg@su.se
Beswick, TheresTimlärareHumanistiska fakulteten
theres.beswick@su.se
Blom, KarinUtbildningskoordinatorHumanistiska fakulteten 08-16 1320
karin.bloom@su.se
Blomqvist, OliverPostdoktorHumanistiska fakulteten
oliver.blomqvist@su.se
Blomström, VendelaUniversitetsadjunktHumanistiska fakulteten 08-16 3531
vendela.blomstrom@su.se
Blåsjö, MonaProfessorHumanistiska fakulteten 08-674 7186
Mona.Blasjo@su.se
Bodner Gröön, MariaTimlärareHumanistiska fakulteten
maria.bodner@su.se
Bodström, HelénProjektkoordinator, AdjunktHumanistiska fakulteten
helen.bodstrom@su.se
Brandtler, JohanUniversitetslektorHumanistiska fakulteten
johan.brandtler@su.se
Brusling, SofiaTimanställd administratörHumanistiska fakulteten
sofia.brusling@su.se
Brånn, DanielAdjunktHumanistiska fakulteten
daniel.brann@su.se
Brändh, ChristianTimlärareHumanistiska fakulteten
christian.brandh@su.se
Bylin, MariaTimlärareHumanistiska fakulteten
maria.bylin@su.se
Bylund Spångberg, EmanuelProfessorHumanistiska fakulteten 08-16 1752
manne.bylund@biling.su.se
Carlén, ErikaAdjunkt i yrkesmässigt skrivande och retorikHumanistiska fakulteten
erika.carlen@su.se
Carlsson, LouiseTimanställd TAHumanistiska fakulteten
louise.carlsson@su.se
Carlsson, YlvaTimlärareHumanistiska fakulteten
ylva.carlsson@su.se
Carlsson, YvonneAdministrativ studierektorHumanistiska fakulteten 08-16 3748
Yvonne.Carlsson@su.se
Cederholm, AuroraTimlärareHumanistiska fakulteten
aurora.cederholm@su.se
Christensson, JohanDoktorandHumanistiska fakulteten
johan.christensson@su.se
Chrystal, JudithUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 3895
Judith.Chrystal@su.se
Donoso Villela, CarolinaTimlärareHumanistiska fakulteten
carolina.donoso@su.se
Douglah, JessicaDoktorandHumanistiska fakulteten
jessica.douglah@su.se
Dubrovina, LarisaTimlärareHumanistiska fakulteten
lora.dubrovina@su.se
Einarsson, JohannaDoktorandHumanistiska fakulteten 08-16 1483
johanna.einarsson@su.se
Ekelund, KristinaTimlärareHumanistiska fakulteten
kristina.ekelund@su.se
Eklund, AndersUniversitetsadjunktHumanistiska fakulteten 08-16 3475
anders.eklund@su.se
Eklund Heinonen, MariaForskareHumanistiska fakulteten
maria.eklund@su.se
Ekvall, Ulla BProfessor emeritusHumanistiska fakulteten
Ulla.Ekvall@su.se
Eliaso Magnusson, JosefinaDoktorandHumanistiska fakulteten
josefina.eliaso.magnusson@biling.su.se
Ellek, ErkanTimlärareHumanistiska fakulteten
erkan.ellek@su.se
Engfeldt, EvaAdministrativ chefHumanistiska fakulteten 08-16 3530
Eva.Engfeldt@su.se
Englund Dimitrova, Birgitta M EProfessor emeritaHumanistiska fakulteten
birgitta.englund@su.se
Ericson, HelenAdjunktHumanistiska fakulteten 08-16 3527
helen.ericson@su.se
Falk, CeciliaProfessorHumanistiska fakulteten 08-16 2392
cecilia.falk@su.se
Faymonville, LouiseDoktorandHumanistiska fakulteten
louise.faymonville@su.se
Fraurud, KariProfessor emeritaHumanistiska fakulteten
kari.fraurud@biling.su.se
Freunberger, DominikPostdoktorHumanistiska fakulteten
dominik.freunberger@biling.su.se
Ganuza, NataliaUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 1409
natalia.ganuza@biling.su.se
Geiger Poignant, ElisabethDoktorandHumanistiska fakulteten
elisabeth.poignant@su.se
Gorgis, MireyTimlärareHumanistiska fakulteten
mirey.gorgis@su.se
Grape, LenaPersonalhandläggareHumanistiska fakulteten 08-16 2968
lena.grape@su.se
Hallmén, HannaAdjungerad lärareHumanistiska fakulteten
hanna.hallmen@su.se
Hallström, AnnaTimlärareHumanistiska fakulteten
Anna.Hallstrom@su.se
Hanell, LinneaUniversitetslektorHumanistiska fakulteten
linnea.hanell@su.se
Hansen, AllanGästlärareHumanistiska fakulteten
Allan.Hansen@su.se
Heinold Johansson, LinaTimlärareHumanistiska fakulteten
lina.heinold-johansson@su.se
Hellberg, StaffanProfessor emeritus i nordiska språkHumanistiska fakulteten
Staffan.Hellberg@su.se
Henricson, SofieTimlärareHumanistiska fakulteten
sofie.henricson@su.se
Holmdahl, JessicaAdjunkt i yrkesmässigt skrivandeHumanistiska fakulteten
jessica.holmdahl@su.se
Holmes, LukeDoktorandHumanistiska fakulteten
luke.holmes@biling.su.se
Holmstedt, FredrikServiceteknikerHumanistiska fakulteten 08-16 3533
fredrik.holmstedt@su.se
Hyltenstam, KennethProfessor emeritusHumanistiska fakulteten 08-16 3093
kenneth.hyltenstam@biling.su.se
Idevall Hagren, KarinTimlärareHumanistiska fakulteten
karin.idevall.hagren@su.se
Ivenäs Dyverfeldt, SabinaadjunktHumanistiska fakulteten
sabina.ivenas.dyverfeldt@biling.su.se
Jansson, GunillaProfessorHumanistiska fakulteten 08-16 4184
Gunilla.Jansson@su.se
Johansson, VictoriaForskareHumanistiska fakulteten
victoria.johansson@su.se
Johansson, SofiaForskningsassistent
Administratör
Humanistiska fakulteten 08-674 7265
sofia.johansson@su.se
Johansson, MajaKursadministratörHumanistiska fakulteten 08-16 3645
maja.johansson@su.se
Jonsson, CarlaUniversitetslektor, docentHumanistiska fakulteten
carla.jonsson@biling.su.se
Jonsson, SofiaAdjungerad lärareHumanistiska fakulteten
Sofia.Jonsson@su.se
Josephson, OlleProfessor emeritus i nordiska språkHumanistiska fakulteten
olle.josephson@su.se
Junefelt, KarinProfessor emeritusHumanistiska fakulteten
Karin.Junefelt@su.se
Järnefelt, PiaTimanställd assistentHumanistiska fakulteten
pia.jarnefelt@biling.su.se
Kalm, MikaelUniversitetslektorHumanistiska fakulteten
mikael.kalm@su.se
Kamil, IsmailTimlärareHumanistiska fakulteten
ismail.kamil@su.se
Karlander, DavidTimlärareHumanistiska fakulteten
david.karlander@biling.su.se
Karlqvist, GunillaTimlärareHumanistiska fakulteten
ginn.karlqvist@su.se
Karlsson, AnnaAdjunktHumanistiska fakulteten 08-16 3648
anna.karlsson@su.se
Karlsson, Anna-MalinProfessorHumanistiska fakulteten 08-16 3512
anna-malin.karlsson@su.se
Kauppi, JonasGästlärareHumanistiska fakulteten
Jonas.Kauppi@su.se
Kerfoot, CarolineProfessorHumanistiska fakulteten 08-16 1506
caroline.kerfoot@biling.su.se
Kidane, BerhaneTimlärareHumanistiska fakulteten
berhane.kidane@su.se
Kjellarson, PetraAdjunktHumanistiska fakulteten
petra.kjellarson@su.se
Klagsbrun Lebenswerd, PatricDoktorandHumanistiska fakulteten 08-16 2795
lebenswerd@biling.su.se
Kleivane, EliseLärare i norskaHumanistiska fakulteten
elise.kleivane@su.se
Kolu, JaanaUniversitetslektorHumanistiska fakulteten
jaana.kolu@su.se
Kostaras, KickaAdjunktHumanistiska fakulteten
kicka.kostaras@su.se
Kunitz, SilviaUniversitetslektor, forskareHumanistiska fakulteten 08-16 2243
silvia.kunitz@su.se
Labbé Andersen, JoannaadjunktHumanistiska fakulteten
joanna.labbe@su.se
Labriz, AliAdjungerad lärareHumanistiska fakulteten 08-16 3442
ali.labriz@su.se
Lagersten Löfgren, KristinUtbildningskoordinatorHumanistiska fakulteten 08-16 1549
kristin.lofgren@su.se
Lalér, TheodorTimlärareHumanistiska fakulteten
theodor.laler@su.se
Lander, EricPostdoktorHumanistiska fakulteten
eric.lander@su.se
Larsson, IngerProfessor emerita i svenska språketHumanistiska fakulteten
inger.larsson@su.se
Larsson, MatsUniversitetslektor
Studierektor
Humanistiska fakulteten 08-16 1049
Mats.Larsson@su.se
Ledin, JohannaUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 3074
johanna.ledin@su.se
Lilja, JeanetteTimlärareHumanistiska fakulteten
jeanette.lilja@su.se
Liljegren, JohanAdjunktHumanistiska fakulteten
johan.liljegren@su.se
Lim Falk, MariaUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 3441
Maria.Lim-Falk@su.se
Lind, PeterUniversitetslektorHumanistiska fakulteten
peter.lind@su.se
Lindberg, AnnetteAdjunktHumanistiska fakulteten 08-674 7075
annette.lindberg@su.se
Lindberg, CarolineTimlärareHumanistiska fakulteten
caroline.lindberg@su.se
Lindell, IngerUniversitetslektor
Docent
Humanistiska fakulteten 08-674 7179
inger.lindell@su.se
Lindén, AgnetaTimlärareHumanistiska fakulteten
agneta.linden@su.se
Lind Palicki, LenaUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 3268
lena.lind.palicki@su.se
Lindqvist, YvonneDocentHumanistiska fakulteten 08-16 3578
Yvonne.Lindqvist@su.se
Lindström, JennyAdjungerad lärareHumanistiska fakulteten 08-16 2597
jenny.lindstrom@su.se
Love, JeffForskareHumanistiska fakulteten
jeff.love@su.se
Lundgren, LydiaKursadministratörHumanistiska fakulteten 08-16 2627
lydia.lundgren@su.se
Lundkvist, PeterAdjunktHumanistiska fakulteten 08-16 3467
peter.lundkvist@su.se
Maljan, GoranUniversitetslektorHumanistiska fakulteten
goran.maljan@biling.su.se
McNamara, TimGästforskareHumanistiska fakulteten
tim.mcnamara@su.se
Meister, LovaDoktorandHumanistiska fakulteten
lova.meister@su.se
Melin, SusannaAdjunktHumanistiska fakulteten
sanna.melin@su.se
Michanek, MårtenAdjunktHumanistiska fakulteten
marten.michanek@su.se
Montero Melis, GuillermoPostdoktorHumanistiska fakulteten
montero-melis@ling.su.se
Müller, TobiasForskningsassistentHumanistiska fakulteten
tobias.muller@su.se
Mårtenson, PerUniversitetslektorHumanistiska fakulteten
Per.Martenson@su.se
Mårtensson, LasseProfessorHumanistiska fakulteten
lasse.martensson@su.se
Nahlbom, KatharinaTimlärareHumanistiska fakulteten
katharina.nahlbom@su.se
Najem, GhadaAdministrativ studierektorHumanistiska fakulteten 08-16 4310
ghada.najem@su.se
Nelson, MarieUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 2134
marie.nelson@su.se
Nittve, SaraTimlärareHumanistiska fakulteten
sara.nittve@su.se
Nobel, EvaAdjunktHumanistiska fakulteten 08-16 3634
eva.nobel@su.se
Noor, LizaTimlärareHumanistiska fakulteten
liza.noor@su.se
Norberg, UlfDocentHumanistiska fakulteten 08-16 2361
ulf.norberg@su.se
Nordin, PiaKommunikatörHumanistiska fakulteten 08-16 3142
pia.nordin@su.se
Norrby, CatrinProfessor i nordiska språkHumanistiska fakulteten 08-16 3597
Catrin.Norrby@su.se
Norrman, GunnarDoktorandHumanistiska fakulteten 08-16 3643
gunnar.norrman@biling.su.se
Norrthon, StefanDoktorandHumanistiska fakulteten
stefan.norrthon@su.se
Nyborg, RogerTimlärareHumanistiska fakulteten
roger.nyborg@su.se
Ohlsson, AnnLicentiandHumanistiska fakulteten
ann.ohlsson@su.se
Olausson, YlvaAdjunktHumanistiska fakulteten
ylva.olausson@su.se
Olofsson, BjörnAdjungerad lärareHumanistiska fakulteten
bjorn.olofsson@su.se
Olsson Nyström, AnkiByrådirektörHumanistiska fakulteten 08-16 1192
Anki.Nystrom@su.se
Orhamn, YolandaTimlärareHumanistiska fakulteten
yolanda.orhamn@su.se
Ottosson, CathrineStudievägledareHumanistiska fakulteten 08-16 2949
cathrine.ottosson@su.se
Panteon, Isabel D I ATimlärareHumanistiska fakulteten
isabel.panteon@su.se
Pedersen, JanDocentHumanistiska fakulteten 08-16 2927
jan.pedersen@su.se
Pereswetoff-Morath, SofiaUniversitetslektorHumanistiska fakulteten
sofia.pereswetoff-morath@su.se
Persson, AnnaAdjunkt, doktorandHumanistiska fakulteten
anna.persson@su.se
Persson, MartinDoktorandHumanistiska fakulteten 08-16 2579
martin.persson@su.se
Persson, BrittTimlärareHumanistiska fakulteten
Britt.Persson@su.se
Petersson, AnjaUniversitetsadjunktHumanistiska fakulteten
Anja.Peterson@su.se
Petri, Sten-MagnusUniversitetslektorHumanistiska fakulteten
sten.petri@su.se
Pettersson, JonatanUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 3468
jonatan.pettersson@su.se
Pettersson, TheresiaPostdoktorHumanistiska fakulteten 08-16 2583
theresia.pettersson@su.se
Podolsak, MilenaDoktorandHumanistiska fakulteten
milena.podolsak@su.se
Poignant, OlofAdjunkt
Doktorand
Humanistiska fakulteten 08-16 3550
olle.poignant@su.se
Pousette, AnnaAdjunktHumanistiska fakulteten
anna.pousette@su.se
Prytz, JohannaForskareHumanistiska fakulteten
johanna.prytz@su.se
Qaracholloo, MahmoudGästdoktorandHumanistiska fakulteten
mahmoud.qarachollo@biling.su.se
Quevedo Rodriguez, MartaDoktorandHumanistiska fakulteten 08-16 1708
marta.quevedo@biling.su.se
Ransheim, AnnaAdjunktHumanistiska fakulteten
anna.ransheim@su.se
Raoufi Masouleh, AzarDoktorandHumanistiska fakulteten
azar.raoufi.masouleh@su.se
Ratford, LouiseTimlärareHumanistiska fakulteten
louise.ratford@su.se
Rehnberg, Hanna SofiaTimlärareHumanistiska fakulteten
hanna.sofia.rehnberg@su.se
Rendahl, Anne-CharlotteUniversitetsadjunktHumanistiska fakulteten
anne-charlotte.rendahl@biling.su.se
Reshetyuk, IrinaAdjunktHumanistiska fakulteten
irina.reshetyuk@su.se
Riad, TomasProfessorHumanistiska fakulteten 08-16 3638
Tomas.Riad@su.se
Ribbesjö, SusanneTimlärareHumanistiska fakulteten
susanne.ribbesjo@su.se
Rodriguez Gonzalez, AnaDoktorandHumanistiska fakulteten
ana.rodriguez@su.se
Rosendahl, SuzanneAdjunktHumanistiska fakulteten 08-16 3661
suzanne.rosendahl@su.se
Rosenqvist, HåkanAdjunktHumanistiska fakulteten
hakan.rosenqvist@su.se
Rottenberg, DeboraProjektmedarbetareHumanistiska fakulteten
debora.rottenberg@su.se
Rudebeck, LisaAdjunkt, doktorandHumanistiska fakulteten
lisa.rudebeck@su.se
Rutström, LinneaTimlärareHumanistiska fakulteten
linnea.rutstrom@su.se
Ruz Sabra, YvonneAdjunktHumanistiska fakulteten 08-16 3512
yvonne.ruz@su.se
Rydell, MariaUniversitetslektorHumanistiska fakulteten
maria.rydell@su.se
Rösare, SaraTimlärareHumanistiska fakulteten
sara.rosare@su.se
Said, IssamTimlärareHumanistiska fakulteten
issam.said@su.se
Salö, LinusUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 3398
linus.salo@biling.su.se
Sanneving, AndreasTimlärareHumanistiska fakulteten
andreas.sanneving@su.se
Sannholm, RaphaelDoktorandHumanistiska fakulteten
raphael.sannholm@su.se
Sarangi, SrikantGästforskareHumanistiska fakulteten
srikant.sarangi@su.se
Sayehli, SusanUniversitetslektorHumanistiska fakulteten 08-16 2917
susan.sayehli@biling.su.se
Schlyter, OliviaStudievägledareHumanistiska fakulteten 08-16 1196
olivia.schlyter@su.se
Schüppert, AnjaGästforskareHumanistiska fakulteten
anja.schuppert@su.se
Shibata, ShiroDoktorandHumanistiska fakulteten
shiro.shibata@su.se
Simonis, RitaTimanställd assistentHumanistiska fakulteten
rita.simonis@biling.su.se
Sjögren, CharlotteTimlärareHumanistiska fakulteten
charlotte.sjogren@su.se
Skantze, LindaTimlärareHumanistiska fakulteten
linda.skantze@su.se
Skogmyr Marian, KlaraForskningsassistentHumanistiska fakulteten
klara.skogmyr-marian@su.se
Skogqvist-Kasurinen, LinnéaadjunktHumanistiska fakulteten
linnea.skogqvist.kasurinen@su.se
Sneed, Kayle Elizabeth-SelfForskningsassistentHumanistiska fakulteten
kayle.sneed@su.se
Solbakken, HedvigAdjungerad lärareHumanistiska fakulteten
hedvig.solbakken@su.se
Solberg, IdaPostdoktorHumanistiska fakulteten 08-16 1764
ida.solberg@su.se
Spolin, AnnikaUniversitetsadjunktHumanistiska fakulteten
annika.spolin@su.se