Översikt organisation

« Tillbaka till träfflistan

Sökväg: Stockholms universitet » Samhällsvetenskapliga fakulteten » Statsvetenskapliga institutionen

Statsvetenskapliga institutionen

Telefon Fax
08-16 2000
Tillhör Webbplats
Samhällsvetenskapliga fakultetenhttp://www.statsvet.su.se
Postadress Besöksadress
Stockholms universitet
Statsvetenskapliga institutionen
106 91 Stockholm
Universitetsvägen 10 F, plan 4 ,5, 7 samt Skogstorpet

Ansvarsområden

FunktionNamn
Administrativ chefAgneta Sundman Claesson
Bitr studierektorEmma Bergström
Biträdande kursföreståndare samhällskunskapPetter Zirath
Internationell koordinatorHenrik Berglund
KommunikatörSofie Trosell
Kursföreståndare samhällskunskapMaria Jansson
LicensansvarigAgneta Sundman Claesson
Pernilla Nordahl
Lokal IT-ansvarigPernilla Nordahl
Nyckel- och passerkortansvarigPernilla Nordahl
Schauki Karim
PersonalhandläggareAnneli Lindén
PrefektMaritta Soininen
PrintansvarigPernilla Nordahl
Stf prefektMagnus Reitberger
StudentexpeditionLinnea Hjelmtorp Andersson
Studierektor forskarnivåThomas Sommerer
Studierektor för avancerad nivåJouni Reinikainen
Studierektor grundnivåMagnus Reitberger
StudievägledareChristian Möllerop
Aline Rojas Österlind
SUA-ansvarigPernilla Nordahl
SUKAT-ansvarigSchauki Karim
Anneli Lindén
TelekontaktansvarigPernilla Nordahl

Anställda

(Inkludera underavdelningar)

141 personer

Visar 1 - 141 av 141 träffar

Namn Sortera Titel Närmaste enhet Telefon
E-post
Agné, HansDocentSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3576
Hans.Agne@statsvet.su.se
Albinsson, JohanForskningsassistentSamhällsvetenskapliga fakulteten
johan.albinsson@statsvet.su.se
Andersson, MonicaUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten
Monica.Andersson@statsvet.su.se
Angerbrandt, HenrikForskareSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1773
henrik.angerbrandt@statsvet.su.se
Aspinall, EdwardGästforskareSamhällsvetenskapliga fakulteten
edward.aspinall@statsvet.su.se
Beckman, BjörnProfessor emeritusSamhällsvetenskapliga fakulteten
Bjorn.Beckman@statsvet.su.se
Beckman, LudvigProfessorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3090
ludvig.beckman@statsvet.su.se
Berglund, HenrikDocent, UniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-674 7164
Henrik.Berglund@statsvet.su.se
Bergström, GöranDocentSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3575
Goran.Bergstrom@statsvet.su.se
Bergström, EmmaStudieadministrativ samordnareSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-674 7162
emma.bergstrom@statsvet.su.se
Besseling, DennisForskningsassistentSamhällsvetenskapliga fakulteten
dennis.besseling@statsvet.su.se
Birnbaum, SimonGästforskareSamhällsvetenskapliga fakulteten
simon.birnbaum@statsvet.su.se
Blomdahl, MikaelUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten
mikael.blomdahl@statsvet.su.se
Burge, NinaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
nina.burge@statsvet.su.se
Bäckstrand, KarinProfessorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1578
karin.backstrand@statsvet.su.se
Chahboun, NaimaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2629
naima.chahboun@statsvet.su.se
Christiansson, MagnusDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
magnus.christiansson@statsvet.su.se
Cruz Velásquez, PaulinaForskningsassistentSamhällsvetenskapliga fakulteten
paulina.cruzvelasquez@statsvet.su.se
Dahlerup, DrudeGästprofessorSamhällsvetenskapliga fakulteten
Drude.Dahlerup@statsvet.su.se
Darrah-Morgan, BenjaminForskningsassistentSamhällsvetenskapliga fakulteten
benjamin.darrah-morgan@statsvet.su.se
Dellmuth, LisaUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1076
lisa.dellmuth@ekohist.su.se
de Moor, JoostGästforskareSamhällsvetenskapliga fakulteten
joost.demoor@statsvet.su.se
Dugarte Ramos, MoniqueForskningsassistentSamhällsvetenskapliga fakulteten
monique.dugarte@statsvet.su.se
Duit, AndreasProfessorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2869
andreas.duit@statsvet.su.se
Edenborg, EmilUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten
emil.edenborg@statsvet.su.se
Eduards, MaudProfessor emeritaSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3092
maud.eduards@statsvet.su.se
Ekholm, KalleDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2424
kalle.ekholm@statsvet.su.se
Elm, ViktorDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2424
viktor.elm@statsvet.su.se
Engelbrekt, KjellGästprofessorSamhällsvetenskapliga fakulteten
kjell.engelbrekt@statsvet.su.se
Eriksson, MikaelDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
mikael.eriksson@statsvet.su.se
Erman, EvaProfessor Samhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3558
eva.erman@statsvet.su.se
Faber, HugoForskningsassistentSamhällsvetenskapliga fakulteten
hugo.faber@statsvet.su.se
Fjellström, Anna-MariaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
anna-maria.fjellstrom@statsvet.su.se
Fonseca, MaxAdjunktSamhällsvetenskapliga fakulteten
max.fonseca@statsvet.su.se
Franzén Waljenäs, MariaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
maria.franzen@statsvet.su.se
Freidenvall, LenitaUniversitetslektor, DocentSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2626
Lenita.Freidenvall@statsvet.su.se
Furendal, MarkusDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 4759
markus.furendal@statsvet.su.se
Goldmann, KjellProfessor emeritusSamhällsvetenskapliga fakulteten
Kjell.Goldmann@statsvet.su.se
Gottardis, AndreasUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1581
Andreas.Gottardis@statsvet.su.se
Gustafsson, Maria-ThereseAnsluten forskareSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3572
maria-therese.gustafsson@statsvet.su.se
Hallenberg, JanProfessorSamhällsvetenskapliga fakulteten
jan.hallenberg@statsvet.su.se
Hansson, EvaFD
Forskningsadministratör
Samhällsvetenskapliga fakulteten 08-674 7457
Eva.Hansson@statsvet.su.se
Hede Skagerlind, HelenaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
helena.skagerlind@statsvet.su.se
Hellquist, ElinForskareSamhällsvetenskapliga fakulteten
elin.hellquist@statsvet.su.se
Henriksson, MalinDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
Malin.Henriksson@statsvet.su.se
Hertz, TyraDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1314
tyra.hertz@statsvet.su.se
Hien, JosefUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten
josef.hien@statsvet.su.se
Higham, IanDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2424
ian.higham@statsvet.su.se
Hjelmtorp Andersson, LinneaStudieadministratörSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-674 7458
linnea.hjelmtorp@statsvet.su.se
Hyder, MohsinulDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
mohsinul.hyder@statsvet.su.se
Håkansson, AndersUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3469
Anders.Hakansson@statsvet.su.se
Isberg, MagnusGästforskareSamhällsvetenskapliga fakulteten
magnus.isberg@statsvet.su.se
Janson, CarolinaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2077
carolina.janson@statsvet.su.se
Jansson, MariaUniversitetslektor, DocentSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2657
Maria.Jansson@statsvet.su.se
Johannesson, LiviaForskareSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2630
livia.johannesson@statsvet.su.se
Karim, SchaukiEkonomiansvarigSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2642
schauki.karim@statsvet.su.se
Karlsson, SusanneDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
Susanne.Karlsson@statsvet.su.se
Koliev, FaradjDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3197
faradj.koliev@statsvet.su.se
Kreutz, JoakimDocent
Biträdande lektor
Samhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3089
joakim.kreutz@statsvet.su.se
Kuyper, JonathanForskareSamhällsvetenskapliga fakulteten
jonathan.kuyper@statsvet.su.se
Larsson, TorbjörnForskareSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2531
Torbjorn.Larsson@statsvet.su.se
Lawrence, RebeccaForskareSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1157
rebecca.lawrence@statsvet.su.se
Leander, CorneliaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
cornelia.leander@statsvet.su.se
Lindén, AnneliPersonalhandläggareSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2604
anneli.linden@statsvet.su.se
Lindgren, ChristoferDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
christofer.lindgren@statsvet.su.se
Lindström, LarsForskareSamhällsvetenskapliga fakulteten
Lasse.Lindstrom@statsvet.su.se
Lundgren, MagnusForskareSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3583
magnus.lundgren@statsvet.su.se
Lundquist, SannaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2077
sanna.lundquist@statsvet.su.se
Mangold, MarcelAdjunktSamhällsvetenskapliga fakulteten
marcel.mangold@statsvet.su.se
Mert, AysemBiträdande lektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3471
aysem.mert@statsvet.su.se
Micheletti, MicheleProfessorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3065
Michele.Micheletti@statsvet.su.se
Miratif, WarisForskningsassistentSamhällsvetenskapliga fakulteten
waris.miratif@statsvet.su.se
Moore, MargaretForskareSamhällsvetenskapliga fakulteten
margaret.moore@statsvet.su.se
Morgado, TabathaGästdoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
tabatha.morgado@statsvet.su.se
Moritz, SaraDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
sara.moritz@statsvet.su.se
Möller, TommyProfessorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2530
Tommy.Moller@statsvet.su.se
Möllerop, ChristianStudievägledare/kursadministratörSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3094
christian.antoni.mollerop@statsvet.su.se
Mörkenstam, UlfUniversitetslektor
Docent
Samhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1375
Ulf.Morkenstam@statsvet.su.se
Mörth, UlrikaProfessor i statsvetenskap med inriktning mot europeisk politikSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2211
ulrika.morth@statsvet.su.se
Nasiritousi, NaghmehPostdocSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3466
naghmeh.nasiritousi@statsvet.su.se
Nedevska Törnqvist, JasminaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 4594
jasmina.nedevska@statsvet.su.se
Nilsson, RagnhildDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1147
ragnhild.nilsson@statsvet.su.se
Nordahl, Pernilla1:e byråsekreterareSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 4293
pernilla.nordahl@statsvet.su.se
Nordensvärd, JohanUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten
johan.nordensvard@statsvet.su.se
Norman, LudvigBiträdande lektorSamhällsvetenskapliga fakulteten
ludvig.norman@statsvet.su.se
Nygren, BertilUniversitetslektor, DocentSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3700
Bertil.Nygren@statsvet.su.se
Nyhlén, JonBiträdande lektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3575
jon.nyhlen@statsvet.su.se
Nymalm, NicolaUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten
nicola.nymalm@statsvet.su.se
Oraby, TarekDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1341
tarek.oraby@statsvet.su.se
Ottosson, BjörnUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1278
bjorn.ottosson@statsvet.su.se
Perez Lavado, SalvadorForskningsassistentSamhällsvetenskapliga fakulteten
salvador.perez@statsvet.su.se
Postaci, AsliUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten
asli.postaci@statsvet.su.se
Qvist, MartinForskareSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 4626
martin.qvist@statsvet.su.se
Rabow Edling, SusannaUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2628
Susanna.Rabow-Edling@statsvet.su.se
Ramström, GustavAdjunktSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3197
gustav.ramstrom@statsvet.su.se
Reinikainen, JouniUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3082
Jouni.Reinikainen@statsvet.su.se
Reitberger, MagnusUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2042
magnus.reitberger@statsvet.su.se
Reuter, MartaBiträdande lektorSamhällsvetenskapliga fakulteten
marta.reuter@statsvet.su.se
Ricknert, LouiseForskningsassistentSamhällsvetenskapliga fakulteten
louise.ricknert@statsvet.su.se
Robertsson, MagnaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
magna.robertsson@statsvet.su.se
Rojas Österlind, AlineStudievägledare, Internationell koordinatorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3002
Aline.osterlind@statsvet.su.se
Ruin, OlofProfessor emeritusSamhällsvetenskapliga fakulteten
Olof.Ruin@statsvet.su.se
Rådne, JonasStudieadministratörSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-674 7476
jonas.radne@statsvet.su.se
Sainsbury, DianeProfessor emeritaSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3559
Diane.Sainsbury@statsvet.su.se
Sanderink, LisaGästdoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
lisa.sanderink@statsvet.su.se
Sandman, TuaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2247
tua.sandman@statsvet.su.se
Segerberg, AlexandraDocentSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3722
Alexandra.Segerberg@statsvet.su.se
Sideras, GeorgiosForskningsassistentSamhällsvetenskapliga fakulteten
georgios.sideras@statsvet.su.se
Soininen, MarittaProfessorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2641
maritta.soininen@statsvet.su.se
Sommerer, ThomasBiträdande lektor
Docent
Samhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3086
Thomas.Sommerer@statsvet.su.se
Stolt, EleonoraDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2624
eleonora.stolt@statsvet.su.se
Strandqvist, KristofferUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-674 7462
kristoffer.strandqvist@score.su.se
Sundman Claesson, AgnetaAdministrativ chefSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2097
agneta.sundmanclaesson@statsvet.su.se
Sundström, GöranProfessorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3263
goran.sundstrom@score.su.se
Sundström, KarinDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 4919
karin.sundstrom@statsvet.su.se
Svenonius, OlaForskareSamhällsvetenskapliga fakulteten
ola.svenonius@statsvet.su.se
Svensson, IngridDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
Ingrid.Svensson@statsvet.su.se
Svärd, Per-AndersUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2317
per-anders.svard@statsvet.su.se
Tabor, MerrickUniversitetsadjunktSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1318
Merrick.Tabor@statsvet.su.se
Tallberg, JonasProfessorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3068
jonas.tallberg@statsvet.su.se
Tarasova, EkaterinaUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten
ekaterina.tarasova@statsvet.su.se
Trosell, SofieUtredare
Kommunikatör
Samhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3137
sofie.trosell@statsvet.su.se
Valderas Caro, Ana SofiaTimanställdSamhällsvetenskapliga fakulteten
anasofia.valderas@statsvet.su.se
Wallin, GunnarDocent, ForskareSamhällsvetenskapliga fakulteten
Gunnar.Wallin@statsvet.su.se
Waltman, MaxUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2780
max.waltman@statsvet.su.se
Weiss, MeredithGästforskareSamhällsvetenskapliga fakulteten
meredith.weiss@statsvet.su.se
Wendt, MariaDocent, universitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2631
Maria.Wendt@statsvet.su.se
Vera Larrucea, Maria ConstanzaGästlärareSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3079
constanza.vera-larrucea@statsvet.su.se
Verhaegen, SoetkinPostdocSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3006
soetkin.verhaegen@statsvet.su.se
Vernby, KåreDocent, UniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3088
kare.vernby@statsvet.su.se
Vestergren, MartinUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3080
martin.westergren@statsvet.su.se
Wijkström, Nina Bitr. studierektorSamhällsvetenskapliga fakulteten
nina.wijkstrom@statsvet.su.se
Vikberg, CarlDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1544
carl.vikberg@statsvet.su.se
Wittmer, Claudia SusanneInternationell handläggareSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1180
claudia.wittmer@su.se
Wittrock, JonUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten
jon.wittrock@statsvet.su.se
von Bahr, JohannaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
johanna.vonbahr@statsvet.su.se
von Sydow, BjörnDocent, UniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten
bsydo@statsvet.su.se
Zakhour, KarlDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 4759
karlkarim.zakhour@statsvet.su.se
Zirath, PetterBiträdande studierektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-674 7429
petter.zirath@statsvet.su.se
Zugic, OgnjenDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1544
ognjen.zugic@statsvet.su.se
Ördén, HedvigDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1341
hedvig.orden@statsvet.su.se

Stockholms universitet, SE-106 91 STOCKHOLM | Tfn: 08-16 20 00 | Kontaktuppgifter