Översikt organisation

« Tillbaka till träfflistan

Sökväg: Stockholms universitet » Samhällsvetenskapliga fakulteten » Statsvetenskapliga institutionen

Statsvetenskapliga institutionen

Telefon Fax
08-16 2000
Tillhör Webbplats
Samhällsvetenskapliga fakultetenhttp://www.statsvet.su.se
Postadress Besöksadress
Stockholms universitet
Statsvetenskapliga institutionen
106 91 Stockholm
Universitetsvägen 10 F, plan 4 ,5, 7 samt Skogstorpet

Ansvarsområden

FunktionNamn
Administrativ chefAgneta Sundman Claesson
Bitr studierektorEmma Bergström
Nina Wijkström
Biträdande kursföreståndare samhällskunskapPetter Zirath
Internationell koordinatorMerrick Tabor
KommunikatörPetter Zirath
Kursföreståndare samhällskunskapMaria Jansson
LicensansvarigPernilla Nordahl
Agneta Sundman Claesson
Lokal IT-ansvarigPernilla Nordahl
Nyckel- och passerkortansvarigPernilla Nordahl
Schauki Karim
PersonalhandläggareAnneli Lindén
PrefektMaritta Soininen
PrintansvarigPernilla Nordahl
Stf prefektMagnus Reitberger
StudentexpeditionLinnea Hjelmtorp Andersson
Emelie Öberg
Studierektor forskarnivåThomas Sommerer
Studierektor för avancerad nivåJouni Reinikainen
Studierektor grundnivåMagnus Reitberger
StudievägledareAmanda Nilsson Bognar
Vit Kysilka
SUA-ansvarigPernilla Nordahl
SUKAT-ansvarigAnneli Lindén
Schauki Karim
TelekontaktansvarigPernilla Nordahl

Anställda

(Inkludera underavdelningar)

141 personer

Visar 1 - 141 av 141 träffar

Namn Sortera Titel Närmaste enhet Telefon
E-post
Agné, HansDocentSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3576
Hans.Agne@statsvet.su.se
Andersson, MonicaUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten
Monica.Andersson@statsvet.su.se
Angerbrandt, HenrikFDSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1773
henrik.angerbrandt@statsvet.su.se
Beckman, BjörnProfessor emeritusSamhällsvetenskapliga fakulteten
Bjorn.Beckman@statsvet.su.se
Beckman, LudvigProfessorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3090
ludvig.beckman@statsvet.su.se
Berglund, HenrikDocentSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-674 7164
Henrik.Berglund@statsvet.su.se
Bergström, GöranDocentSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3575
Goran.Bergstrom@statsvet.su.se
Bergström, EmmaBitr. studierektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-674 7162
emma.bergstrom@statsvet.su.se
Birnbaum, SimonGästforskareSamhällsvetenskapliga fakulteten
simon.birnbaum@statsvet.su.se
Blomdahl, MikaelUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten
mikael.blomdahl@statsvet.su.se
Bouhlel, MelikaForskningsassistentSamhällsvetenskapliga fakulteten
melika.bouhlel@statsvet.su.se
Burge, NinaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
nina.burge@statsvet.su.se
Bäckstrand, KarinProfessorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1578
karin.backstrand@statsvet.su.se
Chahboun, NaimaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2629
naima.chahboun@statsvet.su.se
Christiansson, MagnusDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1147
magnus.christiansson@statsvet.su.se
Cricenti, PasqualeUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3269
Pasquale.Cricenti@statsvet.su.se
Dahlerup, DrudeGästprofessorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 4965
Drude.Dahlerup@statsvet.su.se
Darrah-Morgan, BenjaminForskningsassistentSamhällsvetenskapliga fakulteten
benjamin.darrah-morgan@statsvet.su.se
Dellmuth, LisaUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1076
lisa.dellmuth@ekohist.su.se
Duit, AndreasProfessorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2869
andreas.duit@statsvet.su.se
Eduards, MaudProfessor emeritaSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3092
maud.eduards@statsvet.su.se
Ekholm, KalleDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2424
kalle.ekholm@statsvet.su.se
Elm, ViktorDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2424
viktor.elm@statsvet.su.se
Engelbrekt, KjellGästprofessorSamhällsvetenskapliga fakulteten
kjell.engelbrekt@statsvet.su.se
Eriksson, MikaelDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1278
mikael.eriksson@statsvet.su.se
Erman, EvaProfessor Samhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3558
eva.erman@statsvet.su.se
Faber, HugoForskningsassistentSamhällsvetenskapliga fakulteten
hugo.faber@statsvet.su.se
Fjellström, Anna-MariaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
anna-maria.fjellstrom@statsvet.su.se
Fonseca, MaxDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
max.fonseca@statsvet.su.se
Franzén Waljenäs, MariaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
maria.franzen@statsvet.su.se
Freidenvall, LenitaUniversitetslektor, DocentSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2626
Lenita.Freidenvall@statsvet.su.se
Furendal, MarkusDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 4759
markus.furendal@statsvet.su.se
Gavelin, KarinDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2780
karin.gavelin@statsvet.su.se
Goldmann, KjellProfessor emeritusSamhällsvetenskapliga fakulteten
Kjell.Goldmann@statsvet.su.se
Gottardis, AndreasUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1581
Andreas.Gottardis@statsvet.su.se
Gustafsson, AnneliDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3574
anneli.gustafsson@statsvet.su.se
Gustafsson, Maria-ThereseAnsluten forskareSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3572
maria-therese.gustafsson@statsvet.su.se
Hallenberg, JanProfessorSamhällsvetenskapliga fakulteten
jan.hallenberg@statsvet.su.se
Hansson, EvaFD
Forskningsadministratör
Samhällsvetenskapliga fakulteten 08-674 7457
Eva.Hansson@statsvet.su.se
Hede Skagerlind, HelenaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
helena.skagerlind@statsvet.su.se
Hellquist, ElinForskareSamhällsvetenskapliga fakulteten
elin.hellquist@statsvet.su.se
Henriksson, MalinDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
Malin.Henriksson@statsvet.su.se
Hertz, TyraDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1314
tyra.hertz@statsvet.su.se
Higham, IanDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2424
ian.higham@statsvet.su.se
Hjelmtorp Andersson, LinneaStudieadministratörSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-674 7458
linnea.hjelmtorp@statsvet.su.se
Hornung, MariaForskningsassistentSamhällsvetenskapliga fakulteten
maria.hornung@statsvet.su.se
Hyder, MohsinulDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
mohsinul.hyder@statsvet.su.se
Håkansson, AndersUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3469
Anders.Hakansson@statsvet.su.se
Isberg, MagnusGästforskareSamhällsvetenskapliga fakulteten
magnus.isberg@statsvet.su.se
Janson, CarolinaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
carolina.janson@statsvet.su.se
Jansson, MariaUniversitetslektor, DocentSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2657
Maria.Jansson@statsvet.su.se
Johannesson, LiviaForskareSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2630
livia.johannesson@statsvet.su.se
Joshi, RitiForskningsassistentSamhällsvetenskapliga fakulteten
riti.joshi@statsvet.su.se
Karim, SchaukiEkonomiansvarigSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2642
schauki.karim@statsvet.su.se
Karlsson, SusanneDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
Susanne.Karlsson@statsvet.su.se
Koliev, FaradjDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3197
faradj.koliev@statsvet.su.se
Kreutz, JoakimDocent
Biträdande lektor
Samhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3089
joakim.kreutz@statsvet.su.se
Kuyper, JonathanForskareSamhällsvetenskapliga fakulteten
jonathan.kuyper@statsvet.su.se
Kysilka, VitInternationell koordinator/studievägledareSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3002
vit.kysilka@statsvet.su.se
Larsson, TorbjörnForskareSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2531
Torbjorn.Larsson@statsvet.su.se
Lawrence, RebeccaForskareSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1157
rebecca.lawrence@statsvet.su.se
Lemne, MarjaGästlärareSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2632
marja.lemne@statsvet.su.se
Lidbeck, ÅseDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
ase.lidbeck@statsvet.su.se
Lindén, AnneliPersonalhandläggareSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2604
anneli.linden@statsvet.su.se
Lindgren, ChristoferDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
christofer.lindgren@statsvet.su.se
Lindström, LarsUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3400
Lasse.Lindstrom@statsvet.su.se
Lundgren, MagnusForskareSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3583
magnus.lundgren@statsvet.su.se
Lundquist, SannaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
sanna.lundquist@statsvet.su.se
Martinek, HanneUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3085
hanne.martinek@statsvet.su.se
Mert, AysemBiträdande lektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3471
aysem.mert@statsvet.su.se
Micheletti, MicheleProfessorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3065
Michele.Micheletti@statsvet.su.se
Mohedano Roldán, AlbaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1314
alba.mohedanoroldan@statsvet.su.se
Morgado, TabathaGästdoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
tabatha.morgado@statsvet.su.se
Moritz, SaraForskningsassistentSamhällsvetenskapliga fakulteten
sara.moritz@statsvet.su.se
Möller, TommyProfessorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2530
Tommy.Moller@statsvet.su.se
Mörkenstam, UlfUniversitetslektor
Docent
Samhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1375
Ulf.Morkenstam@statsvet.su.se
Mörth, UlrikaProfessor i statsvetenskap med inriktning mot europeisk politikSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2211
ulrika.morth@statsvet.su.se
Nasiritousi, NaghmehPostdocSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3466
naghmeh.nasiritousi@statsvet.su.se
Nedevska Törnqvist, JasminaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 4594
jasmina.nedevska@statsvet.su.se
Nilsson, RagnhildDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1147
ragnhild.nilsson@statsvet.su.se
Nilsson Bognar, AmandaStudieadministratörSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3094
amanda.nilssonbognar@statsvet.su.se
Nordahl, Pernilla1:e byråsekreterareSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 4293
pernilla.nordahl@statsvet.su.se
Nygren, BertilUniversitetslektor, DocentSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3700
Bertil.Nygren@statsvet.su.se
Nyhlén, JonBiträdande lektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3575
jon.nyhlen@statsvet.su.se
Nymalm, NicolaUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten
nicola.nymalm@statsvet.su.se
Olsson, MikaelUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1577
mikael.olsson@statsvet.su.se
Oraby, TarekDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1341
tarek.oraby@statsvet.su.se
Oral, DidemGästdoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 4594
didem.oral@statsvet.su.se
Ottosson, BjörnDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1278
bjorn.ottosson@statsvet.su.se
Qvist, MartinForskareSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 4626
martin.qvist@statsvet.su.se
Rabow Edling, SusannaUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2628
Susanna.Rabow-Edling@statsvet.su.se
Ramström, GustavDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3197
gustav.ramstrom@statsvet.su.se
Reinikainen, JouniUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3082
Jouni.Reinikainen@statsvet.su.se
Reitberger, MagnusUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2042
magnus.reitberger@statsvet.su.se
Reuter, MartaBiträdande lektorSamhällsvetenskapliga fakulteten
marta.reuter@statsvet.su.se
Richter, Ricarda GabrieleForskningsassistentSamhällsvetenskapliga fakulteten
ricarda.richter@statsvet.su.se
Robertsson, MagnaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
magna.robertsson@statsvet.su.se
Rojas Österlind, AlineStudievägledare
Studieadministratör
Samhällsvetenskapliga fakulteten
Aline.osterlind@statsvet.su.se
Ruin, OlofProfessor emeritusSamhällsvetenskapliga fakulteten
Olof.Ruin@statsvet.su.se
Sainsbury, DianeProfessor emeritaSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3559
Diane.Sainsbury@statsvet.su.se
Sandman, TuaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2247
tua.sandman@statsvet.su.se
Segerberg, AlexandraDocentSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3722
Alexandra.Segerberg@statsvet.su.se
Soininen, MarittaProfessorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2641
maritta.soininen@statsvet.su.se
Sommerer, ThomasBiträdande lektor
Docent
Samhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3086
Thomas.Sommerer@statsvet.su.se
Stolt, EleonoraDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2624
eleonora.stolt@statsvet.su.se
Strandqvist, KristofferUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-674 7462
kristoffer.strandqvist@score.su.se
Sundman Claesson, AgnetaAdministrativ chefSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2097
agneta.sundmanclaesson@statsvet.su.se
Sundström, GöranProfessorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3263
goran.sundstrom@score.su.se
Sundström, KarinDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 4919
karin.sundstrom@statsvet.su.se
Svenonius, OlaForskare, assisterande studierektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-674 7194
ola.svenonius@statsvet.su.se
Svensson, IngridDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
Ingrid.Svensson@statsvet.su.se
Svärd, Per-AndersUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2317
per-anders.svard@statsvet.su.se
Szrubka, WojciechUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3400
wojciech.szrubka@statsvet.su.se
Tabor, MerrickUniversitetsadjunktSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1318
Merrick.Tabor@statsvet.su.se
Tallberg, JonasProfessorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3068
jonas.tallberg@statsvet.su.se
Tarasova, EkaterinaAdjunktSamhällsvetenskapliga fakulteten
ekaterina.tarasova@statsvet.su.se
Thammaboosadee, SustarumGästforskareSamhällsvetenskapliga fakulteten
sustarum.thammaboosadee@statsvet.su.se
Trosell, SofieUtredare
Kommunikatör
Samhällsvetenskapliga fakulteten
sofie.trosell@statsvet.su.se
Ucaray Mangitli, BurcuGästforskareSamhällsvetenskapliga fakulteten
burcu.ucaraymangitli@statsvet.su.se
Valderas Caro, Ana SofiaTimanställdSamhällsvetenskapliga fakulteten
anasofia.valderas@statsvet.su.se
Wallin, GunnarDocent, ForskareSamhällsvetenskapliga fakulteten
Gunnar.Wallin@statsvet.su.se
Waltman, MaxUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1263
max.waltman@statsvet.su.se
Wendt, MariaDocent, universitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 2631
Maria.Wendt@statsvet.su.se
Vera Larrucea, Maria ConstanzaUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3079
constanza.vera-larrucea@statsvet.su.se
Verhaegen, SoetkinPostdocSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3006
soetkin.verhaegen@statsvet.su.se
Vernby, KåreDocentSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3088
kare.vernby@statsvet.su.se
Westergren, MartinUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3080
martin.westergren@statsvet.su.se
Wijkström, Nina Bitr. studierektorSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-674 7429
nina.wijkstrom@statsvet.su.se
Vikberg, CarlDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
carl.vikberg@statsvet.su.se
Wittmer, Claudia SusanneStudievägledareSamhällsvetenskapliga fakulteten
claudia.wittmer@statsvet.su.se
Wittrock, JonUniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten
jon.wittrock@statsvet.su.se
Von Bahr, JohannaDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
johanna.vonbahr@statsvet.su.se
von Sydow, BjörnDocent, UniversitetslektorSamhällsvetenskapliga fakulteten
bsydo@statsvet.su.se
Vuckovic, VladimirGästdoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
vladimir.vuckovic@statsvet.su.se
Zakhour, KarlDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 4759
karlkarim.zakhour@statsvet.su.se
Zink, DionysForskningsassistentSamhällsvetenskapliga fakulteten
dionys.zink@statsvet.su.se
Zirath, PetterKommunikatörSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 3137
petter.zirath@statsvet.su.se
Zugic, OgnjenDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten
ognjen.zugic@statsvet.su.se
Åse, CeciliaDocentSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-674 7332
cecilia.ase@gender.su.se
Öberg, EmelieStudieadministratörSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-674 7476
emelie.oberg@statsvet.su.se
Ördén, HedvigDoktorandSamhällsvetenskapliga fakulteten 08-16 1341
hedvig.orden@statsvet.su.se

Stockholms universitet, SE-106 91 STOCKHOLM | Tfn: 08-16 20 00 | Kontaktuppgifter