Översikt organisation

« Tillbaka till träfflistan

Sökväg: Stockholms universitet » Juridiska fakulteten » Stockholm Centre for Commercial Law (SCCL)

Stockholm Centre for Commercial Law (SCCL)

Telefon Fax
08-16 2500 08-16 2566
Tillhör Webbplats
Juridiska fakultetenhttp://www.juridicum.su.se/sccl
Postadress Besöksadress
Stockholms universitet
Stockholm Centre for Commercial Law (SCCL)
106 91 Stockholm
Universitetsvägen 10, Biblioteksbyggnad, plan 6

Ansvarsområden

FunktionNamn
Administration SCCL
Biblioteksansvarig
ForskningsamanuensEmma Hansson Ruge
Emelie Jansson
Lisa Hörnqvist
FöreståndarePatrik Schöldström
Internationell sekreterarePatricia L Shaughnessy
SUKAT-ansvarig

Underavdelningar

Välj en underavdelning för att få se respektive avdelnings anställda.
Forskningsavdelningen för allmän förmögenhetsrätt
Forskningsavdelningen för bolags- och värdepappersrätt
Forskningsavdelningen för europarätt
Forskningsavdelningen för fastighetsrätt
Forskningsavdelningen för finansmarknadsrätt
Forskningsavdelningen för försäkringsrätt
Forskningsavdelningen för insolvensrätt med sakrätt
Forskningsavdelningen för medierätt
Forskningsavdelningen för skadeståndsrätt
Forskningsavdelningen för skatterätt
Forskningsavdelningen för skiljeförfarande och annan tvistlösning
Forskningsavdelningen för utbildning och forskning inom Centret

Anställda

(Inkludera underavdelningar)

19 personer

Visar 1 - 19 av 19 träffar

Namn Sortera Titel Närmaste enhet Telefon
E-post
Carlsson, MiaUniversitetslektorJuridiska fakulteten 08-16 2254
mia.carlsson@juridicum.su.se
Elgebrant, EmilUniversitetslektorJuridiska fakulteten
emil.elgebrant@juridicum.su.se
Gorton, LarsProfessor emeritusJuridiska fakulteten 08-16 4973
lars.gorton@juridicum.su.se
Göthlund Issjö, AlexanderForsknings amanuensJuridiska fakulteten 08-16 3241
alexander.issjo@juridicum.su.se
Heuman, LarsProfessor emeritus processrättJuridiska fakulteten 08-16 2250
Lars.Heuman@juridicum.su.se
Kleineman, JanProfessor i civilrättJuridiska fakulteten 08-16 2167
Jan.Kleineman@juridicum.su.se
Lindsjö, CharlottaDoktorandJuridiska fakulteten
charlotta.lindsjo@juridicum.su.se
Lundblad, MalinForskningsamanuensJuridiska fakulteten 08-16 2499
malin.lundblad@juridicum.su.se
Mielnicki, PhilipDoktorandJuridiska fakulteten 08-16 2954
philip.mielnicki@juridicum.su.se
Millqvist, GöranProfessorJuridiska fakulteten 08-16 2252
Goran.Millqvist@juridicum.su.se
Munukka, JoriProfessorJuridiska fakulteten 08-16 2064
Jori.Munukka@juridicum.su.se
Nordklint, CarolineDoktorandJuridiska fakulteten 08-16 1732
caroline.nordklint@juridicum.su.se
Pehrsson, LarsProfessor i civilrättJuridiska fakulteten
Lars.Pehrson@juridicum.su.se
Radetzki, MarcusProfessorJuridiska fakulteten 08-16 2193
Marcus.Radetzki@juridicum.su.se
Simon Almendal, Teresa M I AProfessorJuridiska fakulteten 08-16 2367
teresa.simon-almendal@juridicum.su.se
Sjöberg, GustafDocentJuridiska fakulteten 08-16 3972
Gustaf.Sjoberg@juridicum.su.se
Van Der Sluijs Björkman, JessikaProfessorJuridiska fakulteten 08-16 2078
Jessika.van-der-Sluijs@juridicum.su.se
Zamboni, MauroProfessorJuridiska fakulteten 08-16 2241
Mauro.Zamboni@juridicum.su.se
Östberg, JessicaUniversitetslektorJuridiska fakulteten 08-16 1376
jessica.ostberg@juridicum.su.se

Stockholms universitet, SE-106 91 STOCKHOLM | Tfn: 08-16 20 00 | Kontaktuppgifter