Översikt organisation

« Tillbaka till träfflistan

Sökväg: Stockholms universitet » Humanistiska fakulteten » Institutionen för svenska och flerspråkighet » Svenska Nordiska språk

Svenska Nordiska språk

Telefon Fax
08-16 2000 08-158533
Tillhör Webbplats
Institutionen för svenska och flerspråkighethttp://www.su.se/svefler
Postadress Besöksadress
Stockholms universitet
Svenska Nordiska språk
106 91 Stockholm
Universitetsvägen 10 D

Ansvarsområden

FunktionNamn
Administerar forskarutbildningenYvonne Carlsson
Biträdande studierektor
Studentexpedition forskarutbildning
Studentexpedition grundnivå och avancerad nivåBritt Arvidsson
Studentexpedition lärarutbildningar
Studentexpedition Svenska som främmande språk
Studentexpedition Tisus StockholmMonique Zwanenburg Widingsjö
Studentexpedition Tisus utland
StudierektorJonatan Pettersson
Studierektor för avancerad nivåJan Svanlund
Studierektor lärarutbildningYvonne Carlsson
Studierektor Svenska som främmande språkVendela Blomström
Studievägledare grundnivå och avancerad nivåBritt Arvidsson
Studievägledare Svenska som främmande språk

Anställda

(Inkludera underavdelningar)

145 personer

Visar 1 - 145 av 145 träffar

Namn Sortera Titel Närmaste enhet Telefon
E-post
Almström Persson, Gunilla MUniversitetslektorInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 4295
gunilla.persson@su.se
Andersson, SörenTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
soren.andersson@su.se
Andersson, RogerProfessor i nordiska språkInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 4474
roger.andersson@su.se
Appelgren, MadeleineTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
madeleine.appelgren@su.se
Arvidsson, BrittStudievägledareInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3528
Britt.Arvidsson@su.se
Basciu, GiorgioDoktorandInstitutionen för svenska och flerspråkighet
giorgio.basciu@su.se
Basth, GöranAdjungerad lärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
goran.basth@su.se
Bellander, TheresUniversitetslektorInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3978
theres.bellander@su.se
Beswick, TheresTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
theres.beswick@su.se
Blomqvist, OliverPostdoktorInstitutionen för svenska och flerspråkighet
oliver.blomqvist@su.se
Blomström, VendelaUniversitetsadjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3531
vendela.blomstrom@su.se
Blåsjö, MonaProfessorInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-674 7186
Mona.Blasjo@su.se
Bodström, HelénProjektkoordinator, AdjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet
helen.bodstrom@su.se
Brandtler, JohanUniversitetslektorInstitutionen för svenska och flerspråkighet
johan.brandtler@su.se
Brusling, SofiaTimanställd administratörInstitutionen för svenska och flerspråkighet
sofia.brusling@su.se
Brånn, DanielAdjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet
daniel.brann@su.se
Brändh, ChristianTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
christian.brandh@su.se
Bylin, MariaTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
maria.bylin@su.se
Carlsson, YlvaTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
ylva.carlsson@su.se
Carlsson, YvonneAdministrativ studierektorInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3748
Yvonne.Carlsson@su.se
Cederholm, AuroraAdjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet
aurora.cederholm@su.se
Christensson, JohanDoktorandInstitutionen för svenska och flerspråkighet
johan.christensson@su.se
Chrystal, JudithUniversitetslektorInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3895
Judith.Chrystal@su.se
Donoso Villela, CarolinaTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
carolina.donoso@su.se
Douglah, JessicaDoktorandInstitutionen för svenska och flerspråkighet
jessica.douglah@su.se
Einarsson, JohannaDoktorandInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 1483
johanna.einarsson@su.se
Eklund, AndersUniversitetsadjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3475
anders.eklund@su.se
Eklund Heinonen, MariaForskareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
maria.eklund@su.se
Ekvall, Ulla BProfessor emeritusInstitutionen för svenska och flerspråkighet
Ulla.Ekvall@su.se
Eliaso Magnusson, JosefinaDoktorandInstitutionen för svenska och flerspråkighet
josefina.eliaso.magnusson@biling.su.se
Ellek, ErkanTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
erkan.ellek@su.se
Ericson, HelenAdjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3527
helen.ericson@su.se
Falk, CeciliaProfessorInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 2392
cecilia.falk@su.se
Faymonville, LouiseDoktorandInstitutionen för svenska och flerspråkighet
louise.faymonville@su.se
Gorgis, MireyTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
mirey.gorgis@su.se
Haas, DavidTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
david.haas@su.se
Hallmén, HannaAdjungerad lärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
hanna.hallmen@su.se
Hallström, AnnaTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
Anna.Hallstrom@su.se
Hanell, LinneaUniversitetslektorInstitutionen för svenska och flerspråkighet
linnea.hanell@su.se
Hansen, AllanGästlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
Allan.Hansen@su.se
Heinold Johansson, LinaadjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet
lina.heinold-johansson@su.se
Hellberg, StaffanProfessor emeritus i nordiska språkInstitutionen för svenska och flerspråkighet
Staffan.Hellberg@su.se
Henricson, SofieTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
sofie.henricson@su.se
Holmdahl, JessicaAdjunkt i yrkesmässigt skrivandeInstitutionen för svenska och flerspråkighet
jessica.holmdahl@su.se
Idevall Hagren, KarinTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
karin.idevall.hagren@su.se
Jansson, GunillaProfessorInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 4184
Gunilla.Jansson@su.se
Johansson, SofiaForskningsassistent
Administratör
Institutionen för svenska och flerspråkighet 08-674 7265
sofia.johansson@su.se
Johansson, BarbroTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
barbro.johansson@su.se
Jonsson, SofiaAdjungerad lärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
Sofia.Jonsson@su.se
Josephson, OlleProfessor emeritus i nordiska språkInstitutionen för svenska och flerspråkighet
olle.josephson@su.se
Junefelt, KarinProfessor emeritusInstitutionen för svenska och flerspråkighet
Karin.Junefelt@su.se
Kalm, MikaelUniversitetslektorInstitutionen för svenska och flerspråkighet
mikael.kalm@su.se
Karlqvist, GunillaTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
ginn.karlqvist@su.se
Karlsson, AnnaAdjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3648
anna.karlsson@su.se
Karlsson, Anna-MalinProfessorInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3512
anna-malin.karlsson@su.se
Kauppi, JonasGästlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
Jonas.Kauppi@su.se
Kjellarsson, PetraAdjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet
petra.kjellarson@su.se
Kleivane, EliseLärare i norskaInstitutionen för svenska och flerspråkighet
elise.kleivane@su.se
Kolu, JaanaUniversitetslektorInstitutionen för svenska och flerspråkighet
jaana.kolu@su.se
Kostaras, KickaAdjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet
kicka.kostaras@su.se
Kunitz, SilviaUniversitetslektor, forskareInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 2243
silvia.kunitz@su.se
Labbé Andersen, JoannaadjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet
joanna.labbe@su.se
Lalér, TheodorTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
theodor.laler@su.se
Lander, EricPostdoktorInstitutionen för svenska och flerspråkighet
eric.lander@su.se
Larsson, IngerProfessor emerita i svenska språketInstitutionen för svenska och flerspråkighet
inger.larsson@su.se
Ledin, JohannaUniversitetslektorInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3074
johanna.ledin@su.se
Lilja, JeanetteTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
jeanette.lilja@su.se
Liljegren, JohanAdjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet
johan.liljegren@su.se
Lim Falk, MariaUniversitetslektorInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3441
Maria.Lim-Falk@su.se
Lind, PeterUniversitetslektorInstitutionen för svenska och flerspråkighet
peter.lind@su.se
Lindberg, AnnetteAdjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-674 7075
annette.lindberg@su.se
Lindberg, CarolineTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
caroline.lindberg@su.se
Lindell, IngerUniversitetslektor
Docent
Institutionen för svenska och flerspråkighet 08-674 7179
inger.lindell@su.se
Lindén, AgnetaTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
agneta.linden@su.se
Lind Palicki, LenaUniversitetslektorInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3268
lena.lind.palicki@su.se
Lundkvist, PeterAdjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3467
peter.lundkvist@su.se
Melin, SusannaAdjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet
sanna.melin@su.se
Michanek, MårtenAdjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet
marten.michanek@su.se
Müller, TobiasForskningsassistentInstitutionen för svenska och flerspråkighet
tobias.muller@su.se
Mårtenson, PerUniversitetslektorInstitutionen för svenska och flerspråkighet
Per.Martenson@su.se
Mårtensson, LasseProfessorInstitutionen för svenska och flerspråkighet
lasse.martensson@su.se
Nelson, MarieUniversitetslektorInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 2134
marie.nelson@su.se
Nittve, SaraTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
sara.nittve@su.se
Nobel, EvaAdjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3634
eva.nobel@su.se
Norrby, CatrinProfessor i nordiska språkInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3597
Catrin.Norrby@su.se
Norrthon, StefanDoktorandInstitutionen för svenska och flerspråkighet
stefan.norrthon@su.se
Nyborg, RogerTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
roger.nyborg@su.se
Ohlsson, AnnLicentiandInstitutionen för svenska och flerspråkighet
ann.ohlsson@su.se
Olausson, YlvaAdjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet
ylva.olausson@su.se
Orhamn, YolandaTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
yolanda.orhamn@su.se
Pereswetoff-Morath, SofiaUniversitetslektorInstitutionen för svenska och flerspråkighet
sofia.pereswetoff-morath@su.se
Persson, AnnaAdjunkt, doktorandInstitutionen för svenska och flerspråkighet
anna.persson@su.se
Persson, MartinDoktorandInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 2579
martin.persson@su.se
Persson, BrittTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
Britt.Persson@su.se
Petersson, AnjaUniversitetsadjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet
Anja.Peterson@su.se
Petri, Sten-MagnusUniversitetslektorInstitutionen för svenska och flerspråkighet
sten.petri@su.se
Pettersson, JonatanUniversitetslektorInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3468
jonatan.pettersson@su.se
Pettersson, TheresiaPostdoktorInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 2583
theresia.pettersson@su.se
Podolsak, MilenaDoktorandInstitutionen för svenska och flerspråkighet
milena.podolsak@su.se
Poignant, OlofAdjunkt
Doktorand
Institutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3550
olle.poignant@su.se
Pousette, AnnaAdjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet
anna.pousette@su.se
Prytz, JohannaForskareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
johanna.prytz@su.se
Raoufi Masouleh, AzarDoktorandInstitutionen för svenska och flerspråkighet
azar.raoufi.masouleh@su.se
Rehnberg, Hanna SofiaTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
hanna.sofia.rehnberg@su.se
Reshetyuk, IrinaAdjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet
irina.reshetyuk@su.se
Riad, TomasProfessorInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3638
Tomas.Riad@su.se
Ribbesjö, SusanneTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
susanne.ribbesjo@su.se
Rodriguez Gonzalez, AnaDoktorandInstitutionen för svenska och flerspråkighet
ana.rodriguez@su.se
Rosendahl, SuzanneAdjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3661
suzanne.rosendahl@su.se
Rosenqvist, HåkanAdjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet
hakan.rosenqvist@su.se
Rottenberg, DeboraProjektmedarbetareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
debora.rottenberg@su.se
Rudebeck, LisaAdjunkt, doktorandInstitutionen för svenska och flerspråkighet
lisa.rudebeck@su.se
Rutström, LinneaTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
linnea.rutstrom@su.se
Ruz Sabra, YvonneAdjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3512
yvonne.ruz@su.se
Rydell, MariaUniversitetslektorInstitutionen för svenska och flerspråkighet
maria.rydell@su.se
Rösare, SaraTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
sara.rosare@su.se
Sanneving, AndreasTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
andreas.sanneving@su.se
Schmidt, Lili SaraTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
lili.schmidt@su.se
Shibata, ShiroDoktorandInstitutionen för svenska och flerspråkighet
shiro.shibata@su.se
Skantze, LindaTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
linda.skantze@su.se
Skogmyr Marian, KlaraForskningsassistentInstitutionen för svenska och flerspråkighet
klara.skogmyr-marian@su.se
Solbakken, HedvigAdjungerad lärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
hedvig.solbakken@su.se
Spolin, AnnikaUniversitetsadjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet
annika.spolin@su.se
Stenberg, GöranForskareInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3947
Goran.Stenberg@su.se
Stiegler Seim, TorsteinTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
torstein.stiegler-seim@su.se
Strand, HansProfessor emeritusInstitutionen för svenska och flerspråkighet
hans.strand@su.se
Stånggren Landberg, LenaTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
lena.stanggren@su.se
Sundberg, GunlögUniversitetslektorInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 4320
Gunlog.Sundberg@su.se
Svanlund, JanUniversitetslektor, DocentInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 4309
jan.svanlund@su.se
Sveréus, CamillaTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
camilla.svereus@su.se
Tervo, NadjaadjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet
nadja.tervo@su.se
Titarenko, DariaUniversitetslektorInstitutionen för svenska och flerspråkighet
daria.titarenko@su.se
Tysklind Rydberg, MartinTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
Martin.tysklind.rydberg@su.se
Walatek, EwaGästdoktorandInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 2361
ewa.walatek@su.se
Valdeson, FredrikDoktorandInstitutionen för svenska och flerspråkighet
fredrik.valdeson@su.se
Wennerberg, JeannaUniversitetslektorInstitutionen för svenska och flerspråkighet
jeanna.wennerberg@su.se
Westberg, GustavForskareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
gustav.westberg@su.se
Vestman, MariaTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
maria.westman@su.se
Wirdenäs, KarolinaUniversitetslektor
Docent
Institutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 4321
karolina.wirdenas@su.se
Vogel, AnnaUniversitetslektorInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3947
Anna.Vogel@su.se
Volkova, AnnaTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
anna.volkova@su.se
Zhang, ZhiyinTimlärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet
zhiyin.zhang@su.se
Åbrink, HåkanUniversitetslektor, DocentInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3532
hakan.abrink@su.se
Åkerstedt Lindell, GunlögAdjungerad lärareInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 3074
gunlog.akerstedt-lindell@su.se
Östberg, UrbanUniversitetsadjunktInstitutionen för svenska och flerspråkighet 08-16 4296
Urban.Ostberg@su.se

Stockholms universitet, SE-106 91 STOCKHOLM | Tfn: 08-16 20 00 | Kontaktuppgifter